Menu

Στο Olympus Cheer & Dance International Open 2019 γιορτάστηκε η Ολυμπιακή Ημέρα

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn

Στο Olympus Cheer & Dance International Open 2019 γιορτάστηκε η Ολυμπιακή Ημέρα

Δελτίο Τύπου Νο 26
Τρίτη 25 Ιουνίου 2019

Στο Κλειστό Γυμναστήριο Παλαιού Φαλήρου (TaeKwonDo), διεξήχθη το OlympusCheer & DanceInternationalOpen 2019, το Σαββατοκύριακο 22 και 23 Ιουνίου 2019. Στους αγώνες που πραγματοποιήθηκαν παράλληλα με το 3ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Cheerleading, παρουσιάστηκαν περισσότερα από 230 προγράμματα, από 41 φορείς μεταξύ των οποίων, σχολεία, αθλητικά σωματεία, σύλλογοι, σχολές χορού και ανεξάρτητες ομάδες χορού.

Την Κυριακή 23 Ιουνίου, γιορτάστηκε και η Ολυμπιακή Ημέρα (OlympicDay), με τους αθλητές και τις αθλήτριες που έλαβαν μέρος στο Olympus Open 2019, να λαμβάνουν διπλώματα από την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή και την ΕΘΝ.Ο.Α. Αξίζει να σημειωθεί ότι και επίσημα το άθλημα του Cheerleading θα παρουσιαστεί στην Ολυμπιάδα του 2028 στο Λος Άντζελες.

Τους αγώνες παρακολούθησε ο Πρόεδρος της Εθνικής Ολυμπιακής Ακαδημίας (ΕΘΝ.Ο.Α.), Γιώργος Αλικάκος, ο Σοφοκλής Ξυνής μαζί με την διευθύντρια του ΙΕΚ ΑΛΦΑ κα. Μιχαηλίδου, εκπροσωπώντας τον Όμιλο Ξυνή και ο Βετεράνος ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού, Αντώνης Γλύκας.

Οι ομάδες που έλαβαν διακρίσεις στο Olympus Open 2019, κέρδισαν πόντους για την βαθμολογία της CheerLeague της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας και την δυνατότητα πρόκρισης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ζευγαριών και Ομάδων του 2020.

Μέρος των αποτελεσμάτων του Olympus 2019:

CheerleadingCOEDSeniorGroupStunt
1) ISKRA Gold PCA (Πολωνία)
2) Νηρηίδες Θεσσαλονίκης
3) ISKRA Silver PCA (Πολωνία)

Cheerleading ALL GIRLS Junior Group Stunt
1) ISKRA Gold PCA (Πολωνία)
2) Αμαζόνες Ηλιούπολης
3) ΑΚΟ Λιβαδειάς

FreestylePomTeamSenior
1) Τέχνη και Άθληση Ρεθύμνου
2) Αμαζόνες Βάρης
3) Ελληνικό Αστέρι
4) Χοροτέλεια
5) Αίολος Πατρών

FreestylePomTeamJunior
1) Αμαζόνες Βάρης
2) Αμαζόνες Ηλιούπολης
3) ΑΓΟΠ Μυρτάλη

Cheer Jazz Team Junior
1) Αμαζόνες Βάρης
2) ΑΓΟΠ Μυρτάλη
3) Άλμα Ωρωπού

Cheer Jazz Team Senior
1) Αρμονία Θήβας
2) Χοροτέλεια
3) Burn The Floor

Cheer Hip Hop Team Senior
1) Art & Performance Dance Theater
2) Dance Art School
3) ΑΓΟΠ Μυρτάλη

Freestyle Pom Ζευγάρια Senior
1) Συμεωνίδου-Καραμυτήλιου (Ελληνικό Αστέρι)
2) Δαμανάκη-Σταματάκη (Τέχνη και Άθληση Ρεθύμνου)
3) Ικονόμι-Τζαγκαράκη (Τέχνη και Άθληση Ρεθύμνου)
4) Βασιλειάδου-Παντράκη (Νηρηίδες Θεσσαλονίκης)
5) Γκίνη-Καζόγλου (Rose Karra Περιστερίου)

Cheer Hip Hop Ζευγάρια Senior
1) Βενέτη-Θεοχάρης (Εύαθλοι Τρικάλων)
2) Σιούλα-Σταυρόπουλος (Νηρηίδες Θεσσαλονίκης)
3) Ξυνού-Δέλχα (Χοροτέλεια)
4) Βλασταράκου-Ευθυμίου (ΑΓΟΠ Μυρτάλη)
5) Στάθη-Αγγελίδη (ΑΓΟΠ Μυρτάλη)

Cheer Hip Hop Ζευγάρια Junior
1) Κολοβού-Κοτταρίδη (ΑΓΟΠ Μυρτάλη)
2) Κτιστού-Κοτσορνίθη (Νέμεσις)
3) Μέλη-Αβραμίδη (Νέμεσις)
4) 3Ο Δημοτικό Σχολείο Ν.Σμύρνης
5) Άγιος Ανδρέας Πραστού
6) Μωβ Κινήσεις Αιγίου

Cheerleading Solo Junior
1) Κακαβά Αθανασία (Οι Αμπελόκηποι)
2) Μαρινάτου Αθηνά (Πλοηγός Αντιπάρου)
3) Λώλη Μαρία Μαγδαλινή (Μωβ Κινήσεις Αιγίου)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Cheerleading, www.cheerleading.gr

TO ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ