Facebook
Twitter
Email
LinkedIn

Στην 4η θέση της Ευρώπης το Ζευγάρι από τον ΑΣ Εύαθλοι Τρικάλων

Αυστρία και Ρωσία κατέκτησαν τις πρώτες θέσεις
σε
Freestyle Pom και Hip Hop αντίστοιχα

Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ζευγαριών CHEERLEADING, της κατηγορίας PERFORMANCE CHEER, το Σαββατοκύριακο 8 και 9 Δεκεμβρίου 2018 στο Ολυμπιακό Κλειστό Γυμναστήριο Παλαιού Φαλήρου (Tae Kwon Do) με την συμμετοχή 120 αθλητών από 16 χώρες.

Μεγάλοι νικητές του διημέρου στην κατηγορία senior αναδείχθηκαν τα ζευγάρια από την Αυστρία και την Ρωσία. Οι αθλήτριες των Millennium Dancers από την Αυστρία, Ruth Bogusch και Ramona Reither κατέκτησαν την πρώτη θέση στο Freestyle Pom και οι Ρώσοι Nikolay Kostyuk και Nikita Vinogradov στο Hip Hop.

Αξίζει να σημειωθεί η 4η θέση του Αθλητικού Συλλόγου Εύαθλοι Τρικάλων, με τους Ευαγγελία Βενέτη και Φίλιππο Θεοχάρη, στην κατηγορία Senior Hip Hop, καθώς αποτελεί την καλύτερη θέση που έχει λάβει ποτέ ελληνική ομάδα σε Ευρωπαϊκό επίπεδο.

Παράλληλα στα αξιόλογα των αγώνων συμπεριλαμβάνεται η συμμετοχή του Ουκρανικού ζευγαριού που διαγωνίστηκε σε ρυθμούς Fuego και Ελένης Φουρέιρα, τραγούδι που εκπροσώπησε την Κύπρο στην πρόσφατο διαγωνισμό της Eurovision.

Στην ηλικιακή κατηγορία Junior, οι Alja Ambrozic και Alexia Pavlev από την Σλοβενία ανέβηκαν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο Freestyle Pom και οι Manou Te Voorwis και Fleur Swienink από την Ολλανδία στο Hip Hop.

Αποτελέσματα European Cheer Doubles Championship

Senior Freestyle Pom Doubles

1. Ruth Bogusch – Ramona Reither (Millenium Dancers/Austria)

2. Ksenia Priakhina – Margarita Ezhova (Non-Stop/Russia)

3. Shchitiva – Volkova (ELY/Russia)

Οι ελληνικές συμμετοχές πήραν τις παρακάτω θέσεις:

13. Μαρία Λάσκα – Σαβίνα Ρούτση (Τέχνη και Άθληση Ρεθύμνου/Ελλάδα)

13. Ζαχαρένια Τζανίδου – Ζαφειρία Τσούβαλου (Αμαζόνες/Ελλάδα)

Senior Hip Hop Dance Doubles

1. Nikolay Kostyuk – Nikita Vinogradov (United Bit /Russia)

2. Maryna Kushchova – Oleksandr Ushakov (Cheer Nika/Ukraine)

3. Tim Aafjes – Kim Assink (Tim&Kim/Netherland)

Οι ελληνικές συμμετοχές πήραν τις παρακάτω θέσεις:

4. Ευαγγελία Βενέτη – Φίλιππος Θεοχάρης (Εύαθλοι Τρικάλων/Ελλάδα)
9. Ιωάννης Εγγλεζάκης – Μαρία Σταυριάννα Στάθη (ΑΓΟΠ Μυρτάλη/Ελλάδα)

Junior Freestyle Pom Doubles

1. Alja Ambrozic – Alexia Pavlev (Slovenia)
2. Alina Airieva – Ekaterina Sidelnikova (Russia)

3. Uliana Kostiuchenkova – Alina Radchenco (Russia)

Οι ελληνικές συμμετοχές πήραν τις παρακάτω θέσεις:

7. Στυλιανή Σταματάκη – Βιολέττα Δαμανάκη (Ελλάδα)

12. Ιωάννα Ειρήνη Φουντεδάκη – Μαρίνα Ελένη Δρόσου (Ελλάδα)

Junior Hip Hop Doubles

1. Manou Te Voorwis – Fleur Swienink (Netherland)

2. Platon Fatin – Valeriia Krivacheva (Russia)

3. Tekla Giorgadze – Lile Menteshashvili (Georgia)

Οι ελληνικές συμμετοχές πήραν τις παρακάτω θέσεις:

8. Μαρία Ελένη Ευθυμίου – Μικαέλα Καλομοίρα Βλασταράκου (Ελλάδα)

10. Ζωή Κολοβού – Μαρία Κοτταρίδη (Ελλάδα)

ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ